2014. szeptember 11., csütörtök

négy év.


                                             
...ez a szöveg négy éve íródik, egy szerelmetes barátnő tollából, drága Ica néni, ugye most már szabad...?


szakmai alázat és emberség
Nagy László Zsolt színész, barát, fiú, iskolatárs, művész, egy olyan ember, aki kitartásával inspirál, kedvességével jobbá teszi a világot. álmai még most kezdenek beteljesülni, de neki mennie kell. 30 éves.

ahány barátjával, ismerősével, iskolatársával beszélgetek, annyi különböző arcát látom viszont az elbeszélések, visszaemlékezések során Nagy László Zsolt színésznek. mindannyian másképpen ismerjük Őt, mégis valamennyien mérhetetlen kedvességére és a munkája iránt érzett végtelen alázatára emlékszünk leginkább.

Laci bárándon szület és jár óvodába, majd édesanyjával püspökladányba költözik. itt jár általános- és középiskolába, és itt találkozik először a színpad varázslatos világával, amely örökre rabul ejti. mint a legtöbb kamasz, számtalan módon keresi az önkifejezés lehetőségét, a benne dübörgő érzelmek hangját. verseket ír és fest. a maga csendes módján lázad, és az Őt érő örömöket, kudarcokat, csalódásokat is „felhasználja”, hogy belőlük, általuk is építse érzékeny, egyedi látásmódját, rendkívüli egyéniségét. „sosem volt harsány, központi figura, mégis mindenki odafigyelt a véleményére, és adott a szavára” – emlékezett vissza több egykori osztálytársa és osztályfőnöke. „mindenkihez volt egy-két kedves szava, nem csoda, hogy mindenki szerette és figyelt rá” – folytatják. 



és itt, a ladányi középiskolában szerveződő diákszínpad keretein belül találkozik önkifejezésének igazi eszközével, későbbi nagy szerelmével, a színjátszással. ezután jelentkezik a színművészeti főiskolára, ahová nagy sajnálatára nem veszik fel. újra megpróbálja, de sajnos ekkor sem sikerül. egykori barátja így emlékszik: „megkéri a zsűrit, hogy legalább azt mondják meg, mit nem csinál jól, min kell változtatnia, mire a felvételi bizottság egyik közismert tagja, Zsámbéki Gábor azt válaszolt neki: László, magát egy dolog miatt nem vesszük fel, nem tudunk magának mit tanítani. menjen és játsszon!” ezután folyamatosan keresi a lehetőséget, hogy még többet tanuljon önmagáról és a színészetről, és folyamatosan keresi a lehetőségeket, hogy színpadra léphessen. játszoik nagykálóban, a zenetheátrumban, a konzervartaudium színházi műhely társulatában, majd 2006-tól a csokonai színház stúdiósa lesz, 2009-től pedig a társulat tagja. megérkezik. végre elismert, megbecsült és szeretett tagja egy igazi színházi társulatnak. játszott számos prózai és zenés darabban: az  évadban a kőrózsa betonszív és "a zöld kígyó és a szép liliom" című darabokban, korábban pedig a ribillió rómában, a macskák szerdája, az úri muri, a szegény dzsoni és árnika, a talizmán, csattanuga csucsu, az oblom-off, a Krisztus oratórium, az egy szerelem három éjszakája és a west side story című előadásokban. de Ő még tovább szövi álmait, és barátjával, kiss gergely mátéval, létrehozzák a debreceni "unokák színházát". egy farkas arnold levente által írt és általuk rendezett kétszereplős darabban , a f.a.l. című előadásban léptek fel szegeden, amikor a tragédia bekövetkezett.

kollégái csodálattal emlegetik kitartását, ráckevei anna színésznő például azt, amikor egyszer a próbák alatt hevesen magyarázzák, vitatják a jeleneteket, karaktereket, Laci pedig csendben ül és figyel. Kérdezik Tőle, miért nem szól, de Ő csak annyit mond: figyelek és tanulok. és nem sokkal később ők tanulnak tőle: alázatot, odafigyelést.


a csokonai színház társulata nevében rideg zsófia írja a következőket a színház honlapján:

 nagyon fáj...
villám a tölgybe... az egykori leventék hirtelen eleste a harcmezőn... „be szép vagy be nagyon illesz leventének"... piéta. a hegyes tőr az anyai szívben... és hogy mindez mivégre? ereje teljében. tegnap éjjel ...ez kavarog bennem, és bizonyára hasonlók a társulat valamennyi szívében, ahogy fut a hír, (mert a rossz hír mindig sebesen jár).
villámsújtotta tölgy.

„a fák életteremtő, életvédő szervezetéhez kell hasonlítania a színházban minden közösségi építménynek. gyökér a törzsért, törzs az ágakért, ág a termésért, szerves egységben egymásért, az életért teljesítik természetadta feladatukat" - mondta egykor itt e színházban egy színész, akit Te is követni vágytál.

 most egy hatalmas ág szakadt le rólunk, irtózatos sebet ejtve rajtunk. egy ág, melyen gyönyörű hajtások voltak, és amely virágot hozott volna, ha egy irtózatos akarat nem lép közbe tegnap este szegeden, és le nem szakítja, mintha csak egy nádszál volna. mert valójában az - nádszál az ember, „gondolkodó nádszál".

ha végignézünk az elmúlt évadokon, szinte nincs előadás, amely a Te alázatos, tehetséges és odaadó jelenlétedet nélkülözné. szerepek peregnek előttünk, sok-sok arcod, mert mindben ott vagy Temagad. kerestél, mint parsifal lovag a zöld kígyóban (ó, ha most egy tánccal életre kelthetnénk!), rácsodálkoztál a női világra tóth erzsébet versein át, táncosként bravúrokat mutatsz be az eladott menyasszonyban, hoztad a napszámos figuráját az úri muriban, mind-mind más, és mindben ott vagy. 

és most nem vagy itt. nem látunk. mert mi még tükör által homályosan, te talán már színről színre látsz. hogy a goethe-darabban a lovag monológján fogást találj, a próbafolyamat alatt belső szövegként ajánlottam Neked józsef attila versét, a nagyon fájt. hát ez most nekünk fáj nagyon, Laci!

de Te ezzel ne törődj, vissza se nézz, menj tovább! hisszük, hogy útban vagy hazafelé!




szia!

most, hogy eltelik négy év, úgy érzem méltó kép lesz ez emlékezésnek!
még a zöld kígyó (2010.) próbái után odamegyek hozzá, hogy figyelj Laci, kaphatok egy autogramot? mondja, hogy persze, de csak ha én is adok neki :) megvitattuk, hogy egyszer nagyon sokat fog érni...és milyen igaza lesz! :)

úgy gondolom megosztom veled!

Puszi
Dodó